NyhederPresseAnløbsliste
Sprog
Dansk
English
Aarhus havn logoAarhus Havn Logo
Forretningsområder
Ikon for krydstogtskibIkon for roll on roll off
Roll on - roll off
Ikon for for bulk skibIkon for bulk skibe
Fast og flydende bulk
Ikon for krydstogtskibIkon for krydstogtskib
Krydstogt
Ikon for containerskibIkon for containerskib
Containergods
Ikon for havnens arealerIkon for havnearealer
Arealleje og pakhuse
Ikon for projektgodsIkon for pakhus
Projektgods
Havneservice
Ikon for anløb
Ikon for anløb
Anløbsliste
Ikon for anmeld skibIkon for anmeld skib
Anmeld skib
Ikon for adgangskortIkon for adgangskort
Adgangskort/nummerpladescanning
Ikon for sikkerhedIkon for sikkerhed
Sikkerhed og beredskab
Ikon for sikkerhed
Vejrstation
Ikon for sikring ISPSIkon for sikkerhed
Sikring og ISPS
Ikon for affaldIkon for sikkerhed
Affald
Ikon for kranerIkon for kraner
Kraner
Ikon for betingelserIkon for partnerskaber
Forretningsbetingelser
Ikon for landstrømIkon for landstrøm
Landstrøm
Ikon for lodsIkon for lods
Lodsning
Ikon for bugseringIkon for bugsering
Bugsering og trosseføring
Ikon for kortIkon for kort
Havnekort
Bæredygtighed
Ikon for Co2Ikon for anløb
CO2-neutral i 2030
Ikon for grøn strømIkon for anmeld skib
Landstrøm
Ikon for partnerskaberIkon for kraner
Partnerskaber
Ikon for biodiversitetIkon for lods
Biodiversitet og havmiljø
Om Aarhus Havn A/S
Ikon for fremtidens havnikon for fremtidens havn
Fremtidens havn
Ikon for havnens historieIkon for havnens historie
Aarhus Havns historie
Ikon for karriereIkon for karriere
Karriere
Ikon for organisationIkon for organisationen
Organisation
NyhederPressePublikationer
Dansk
English
Aarhus Havn Logo
Close
Aarhus havn logo
Forretningsområder
Ikon for krydstogtskibIkon for roll on roll off
Roll on - roll off
Ikon for for bulk skibIkon for bulk skibe
Fast og flydende bulk
Ikon for krydstogtskibIkon for krydstogtskib
Krydstogt
Ikon for containerskibIkon for containerskib
Containergods
Ikon for havnens arealerIkon for havnearealer
Arealleje og pakhuse
Ikon for pakhusIkon for projektgods
Projektgods
Havneservice
Ikon for anløb
Ikon for anløb
Anløbsliste
Ikon for anmeld skibIkon for anmeld skib
Anmeld skib
Ikon for adgangskortIkon for adgangskort
Adgangskort/brobizz
Ikon for sikkerhedIkon for sikkerhed
Sikkerhed og beredskab
Ikon for sikkerhedIkon for sikring ISPS
Sikring og ISPS
Ikon for sikkerhedIkon for affald
Affald
Ikon for kranerIkon for kraner
Kraner
Ikon for partnerskaberIkon for betingelser
Forretningsbetingelser
Ikon for landstrømIkon for landstrøm
Landstrøm
Ikon for lodsIkon for lods
Lodsning
Ikon for bugseringIkon for bugsering
Bugsering og trosseføring
Ikon for kortIkon for kort
Havnekort
Bæredygtighed
Ikon for anløb
Ikon for Co2
CO2-neutral i 2030
Ikon for anmeld skibIkon for grøn strøm
Grøn strøm
Ikon for adgangskortIkon for partnerskaber
Partnerskaber
Ikon for sikkerhedIkon for biodiversitet
Biodivesitet og havmiljø
Om Aarhus Havn
Ikon for fremtidens havnikon for fremtidens havn
Fremtidens havn
Ikon for havnens historieIkon for havnens historie
Aarhus Havns historie
Ikon for karriereIkon for karriere
Karriere
Ikon for organisationIkon for organisationen
Organisation
NyhederPresseAnløbslistePublikationer
Dansk
English

6/2/2025

AAK: Aarhusiansk virksomhed, global leverandør og grøn frontløber

AAK har gennem mere end 150 år været en vigtig virksomhed i Aarhus. Der er sket meget, siden Oliemøllen blev grundlagt i 1871.

200.000 tons fordelt på otte skibe. Det er den mængde sheakerner, som AAK i 2024 fik i havn, og som virksomheden laver til både energi og olie.

Der er sket meget, siden virksomheden, der blev grundlagt i 1871 i Aarhus, startede med at producere foderkager.

Vi forarbejder vegetabilske olier. Sheakernerne bliver sejlet hertil fra Afrika, og så producerer vi sheaolie af dem. Noget af sheaolien bliver hentet med lastbil og kørt videre, men en stor del bliver sejlet afsted igen med skib,

siger Steen Hansen, der er Site Manager hos AAK i Aarhus.

Steen Hansen startede hos AAK i 2016. Først som driftsansvarlig og fra 2022 som Site Manager.

På den aarhusianske fabrik producerer de også palmeolie, men sheaolien er det, der fylder mest.

Olierne er komponenter, som både kunder og kollegaer andre steder i verden bruger som ingredienser i deres produkter. Og mange af de færdige produkter får rigtig mange af os glæde af ganske ofte. Olien bliver nemlig i stor stil brugt i chokolade.

Det, vi laver på fabrikken i Aarhus, er vigtigt. Ellers sad vi her ikke. AAK har omkring 25 filialer verden over, og vi leverer til alle de andre. Hvis vi ikke leverer til de andre, så er der ingen, der kan producere de færdige produkter. Det er kun AAK's site i Aarhus, der har den rolle,

siger Steen Hansen.

Sheaolien deler mange egenskaber med kakaosmør og kan derfor bruges til blandt andet chokoladeproduktion.

Da fabrikken blev etableret i 1871, var det under navnet Aarhus Palmekærnefabrik. Senere hed virksomheden Aarhus Oliefabrik, og i efterkrigstiden stod "Oliemøllen", som det hed i folkemunde, for 10 procent af Danmarks eksport.

AAK har altså været en vigtig virksomhed på havnen i Aarhus i mere end 150 år, men det betyder ikke, at virksomheden føles gammeldags at arbejde i.

Man kan godt mærke, at ledelsesstilen og den måde, fabrikken bliver drevet på, følger med tiden. Hvis man har gode ideer, så får man altid lov til at prøve at justere og ændre på ting. Alle er med i beslutningerne,

siger Theis Trane Rasmussen, der er procesoperatør hos AAK.

Sheakernerne skal igennem en indviklet proces, før olien er klar til at komme videre fra fabrikken. Og fra et kontrolrum i de gamle bygninger på havnen sidder Theis Trane Rasmussen og overvåger, at alt er, som det skal være.

Virksomheden er en velsmurt maskine, hvor alle tandhjul spiller sammen.

Det bedste er den måde, vi arbejder i teams på. Det giver et godt miljø. Vi er en samlet virksomhed her på havnen i Aarhus. Administrationen og produktionen er samlet her. Der er tit behov for, at vi hjælper hinanden,

siger procesoperatøren.

Sheakernerne består af cirka 50 procent olie. De resterende 50 procent ligger tilbage som en slags mel.

Sheakernerne kommer til Aarhus fra Afrika med skib. Her bliver olien presset ud, og tilbage ligger sheamelet, som indtil for nylig ikke var særlig meget værd for virksomheden.

Sheamelet blev i mange år solgt som brændsel til andre virksomheder, som har tilført en smule af det ad gangen i deres kedler. Men det er ikke et attraktivt brændsel, og AAK oplevede, at det kunne være svært at afsætte.

Så gik man i stedet i gang med et ambitiøst projekt. AAK ville lave deres egen biokedel - eller bioboiler - hvor restproduktet kunne brændes af og producere energi til fabrikken.

Vi startede på projektet i 2020. Vi skulle lære en masse om sheamel som brændsel,

siger Henrik Wessmann.

Henrik Wessmann er Engineering Manager hos AAK, og de seneste år har han også haft rollen som projektleder for bioboiler-projektet.

Han er Engineering Manager hos AAK, og så er en han projektleder på bioboiler-projektet.

Tidligt i projektet allierede AAK sig med Vyncke, som er en belgisk virksomhed med stor erfaring i at få energi ud af vanskelige brændsler. Og så tog det fart. 

I 2021 blev der fjernet noget jord og støbt en stor betonplade. På et tidspunkt arbejdede omkring 100 mennesker på samme tid på byggepladsen. Men der var stadig et stykke vej, før man var klar til at bygge bioboileren.

Vi fandt en virksomhed i Grækenland, hvor vi kunne teste det af. Så vi tog 300 bigbags og fyldte dem med sheamel, og så tog vi derned for at lave en test. Og det var en god oplevelse,

siger Henrik Wessmann.

Vyncke har i dag stadig ansvaret for driften af bioboileren, men Henrik Wessmann forventer, at driften overgår helt til AAK i løbet af 2025.

Allerede senere i 2021 begyndte installationen af selve kedlen, og omkring juletid i 2023 var AAK klar til at testkøre den. Med stor succes.

I dag, et år senere, dækker bioboileren fabrikkens energiforbrug. 95 procent af brændslet er sheamel, og det er med en vis stolthed i stemmen, når Henrik Wessmann fortæller om projektet.

For os er det banebrydende, at vi faktisk har fundet noget at bruge sheamelet til, som vi selv får gavn af. Ingen har sagt, at vi skulle gøre det. Det er os selv, der ligesom har stukket hovedet ind i løvens gab og sagt, at vi ville det her,

siger projektlederen og fortsætter:

Der har været meget at se til, men det har været det hele værd. Som virksomhed har man jo et ansvar, og det er en rigtig god fornemmelse at være lykkedes med et så grønt projekt som det her.

AAK, som virksomheden har heddet siden 2014, står for AarhusKarlshamn. Og selvom AAK har 25 filialer verden over, så er bynavnet en del af virksomhedens DNA.

Ligesom virksomheden på mange måder er en del af byens.

Vi lever i symbiose med resten af Aarhus. Når vi har brug for byggetilladelser eller lignende, så har vi brug for Aarhus, og på samme måde bidrager vi med arbejdspladser og nu med hjælp til deres grønne omstilling med vores nye bioboiler. Jeg synes, at vi har et godt samarbejde med Aarhus Kommune,

siger Steen Hansen.

Men det er ikke kun Aarhus, der får glæde af virksomhedens produkter.

I 2024 sendte AAK nemlig 100.000 tons fordelt på både skibe og lastbiler videre ind i Danmark eller ud i verden.

 

‍

No items found.

Relaterede nyheder

Se alle nyheder
26/5/2025

Aarhus Havn sætter gang i arbejdet med 430 meter ny kaj

14/5/2025

Aarhus Havn og Gadeliv i nyt samarbejde: Udsatte borgere i meningsfuldt arbejde på krydstogtskajen

28/4/2025

Danmarks største erhvervshavn øger containeromsætningen i første kvartal

26/5/2025

Aarhus Havn sætter gang i arbejdet med 430 meter ny kaj

14/5/2025

Aarhus Havn og Gadeliv i nyt samarbejde: Udsatte borgere i meningsfuldt arbejde på krydstogtskajen

Se alle nyheder
Følg med i nyheder fra Aarhus Havn A/S

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Tak, din tilmelding modtaget
Noget gik galt med tilmeldingen, prøv igen.
Ved tilmeding accepterer du vores privatlivspolitik
Aarhus havn logo
Vandvejen 7
DK-8000 Aarhus C
CVR: 45515095
EAN: 5790000423668
Peppol ID: 45515095
Bankoplysninger
Nordea
Reg.nr. 2211
Kontonr. 0251490015
+45 86 13 32 66port@portofaarhus.dk
Mandag-fredag 8:00-16:00
HavnekortForretningsbetingelserKarrierePublikationer
Privatlivs- og cookiepolitikTilgængelighedserklæring
© 2024 Aarhus Havn