Seneste Nyheder og Pressemeddelelser
CO2-neutralitet i sigte
14. april 2021 | Udover at have nedbragt sit CO2-bidrag med yderligere 14 pct. i 2020 har Aarhus Havn for første gang anvist, hvordan virksomheden vil opnå CO2-neutralitet i 2030. Det fremgår af Aarhus Havns seneste bæredygtighedsrapport, der netop er offentliggjort, at virksomheden i 2020 nedbragte sit CO2-biddrag med 14 pct. til 1787 tons CO2.
Læs nyhedenEt anderledes vækstår
14. april 2021 | Som mange andre virksomheder gik Aarhus Havn ind i 2020 med optimisme og forventning om fortsat vækst og udvikling. Da pandemien ramte Europa og verdensmarkedet, var det forventeligt, at Aarhus Havns omsætning ville vise vigende tendenser. Men virkeligheden viste sig anderledes, idet virksomheden i 2020 realiserede en fremgang i godsomsætningen på 3 pct. og et overskud af havnedriften på 71 mio. kr. Desuden fortsatte den stigende udlejningstendens, som Aarhus Havn også oplevede i både 2019 og 2018.
Læs nyhedenLys for enden af Marselistunnellen
14. april 2021 | ”En stor lettelse”. Så kort kan det siges, når Aarhus Havns CEO Thomas Haber Borch omtaler regeringens planer om at igangsætte byggeriet af Marselistunnelen. APM Terminals, der er den absolut største containeraktør på havnen i Aarhus, kalder tunnelen ”en nødvendighed”.
Læs nyhedenFra 50 til 60 km/t på Østhavnsvej
14. april 2021 | Efter en indkøringsproces på nogle måneder bliver den maksimalt tilladte hastighed på Østhavnsvej nu hævet til 60 km/t. Et generelt højere aktivitetsniveau på Aarhus havn med konstant stigende godsomsætning og en ny færgeterminal har krævet en opgradering af Østhavnsvej til fire spor. Den opgradering blev færdiggjort ultimo 2020 umiddelbart før den nye færgeterminal åbnede. Frem til nu har hastighedsgrænsen været 50 km/t, og det er den, der nu hæves til 60 km/t.
Læs nyhedenRekreativ park på naturens præmisser
14. april 2021 | Et samarbejde mellem Danmarks Naturfredningsforening, Aarhus Universitet, Danmarks Sportsfiskerforbund og Aarhus Havn skal medvirke til udvikling af en kommende rekreativ park, Aarhus Blueline Park, og målet er størst mulig biodiversitet både over og under vandet.
Læs nyhedenVandflyveren er på vingerne igen
14. april 2021 | Nordic Seaplane har lagt vinteren bag sig og er lettet igen for en ny sæson med to daglige afgange fra både Aarhus havn og København.
Læs nyheden